Mercurial

Z WoWResource Wiki
Verze z 13. 9. 2010, 07:11, kterou vytvořil BLuma (diskuse | příspěvky) (kategorie)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání
Mercurial logo.png

Mercurial je multi-platformní nástroj, určený předeším ke sdílení zdrojových kódů revizí pro softwarové vývojáře (revision control). Autorem a hlavním vývojářem Mercurial je Matt Mackall. První verze byla uvolněna dne 19.4.2005 a dodnes se vyvíjí v souladu s licencí GNU-GPL (svobodný software). Hlavní část programu je napsaná v programovacím jazyce Python, ale zahrnuje binární implementace napsané v jazyce C. Mercurial byl původně napsán pro provoz na Linuxu, ale posléze byl upraven pro použití na systémech Windows, Mac OS X, a pro mnoho jiných Unix-like systémů. S programem Mercurial se primárně pracuje prostřednictvím příkazové řádky, ale k dispozici je i grafické rozšíření uživatelského rozhraní. Všechny operace jsou uplatňovány pomocí klíčových slov možností řídícího programu HG (podle chemického prvku rtuti - anglicky "mercury").

Historie

Mercurial byl vydán dne 19. dubna 2005 jako reakce na oznámení, že společnost Bitmover odstoupí od bezplatné verze BitKeeper. BitKeeper byl použit v rámci projektu vývoje linuxového jádra. Matt Mackall se rozhodl napsat systém, který by mohl nahradit BitKeeper a mohl být nadále svobodně používán pro kontrolu verzí linuxového jádra. Mercurial byl napsaný skorove stejné době, kdy Linus Torvalds vytvořil systém Git, který se řídí podobnými cíli jako Mercurial. Na konec byl na kontrolu revizí jádra Linuxu vybrán Git

Mercurial se v současné době používá v mnoha dalších projektech, stejně jako Git. Mercurial je dnes dostupný ve verzi 1.6.3, která byla uvolněna dne 26.08.2010.

Související

Externí odkazy