Fork

Z WoWResource Wiki
Přejít na: navigace, hledání

Fork v oblasti software označuje alternativní větev programu, která je vyvíjená nezávisle a zpravidla i jinými lidmi. Jinými slovy: na základě zdrojového kódu jednoho projektu se začne vyvíjet nový projekt. Z pravidla se teto fork postupem času stává sám sobě jedinečným, protože se vyvíjí jinak, než původní verze software. Nejčastěji se takové větvení vývoje vyskytuje u open-source software, jehož licence (obvykle GNU GPL) bývají navrženy explicitně tak, aby ho umožňovaly.


V historii se například takto mnohokrát rozvětvil operační systém Unix. Z původní verze bylo vytvořeno mnoho forků. Nejznámějšími jsou System V a BSD UNIX. Ve světě otevřeného softwaru je asi nejznámějším forkem překladač egcs, který se oddělil od starší verze GCC. Nakonec ji zcela nahradil a sám se stal novou verzí gcc. V historii WoW emulace je snad nejznámějším forkem emulátor TrinityCore, který vychází z emulátoru MaNGOS.


Fork se však nemusí vždy nutně vztahovat pouze na software. Může jít například o nějaký dokument (příručku, manuál, zákon...) nebo databázi.-- Wolf_Officious 02:24, 13. 9. 2010 (CEST)