Financování serveru

Z WoWResource Wiki
Přejít na: navigace, hledání

Úvod

Mohlo by se zdát, že provoz free herního serveru nic nestojí, neboť free přece znamená zadarmo. Ale význam slova free může být také volný nebo také svobodný. Nic není zadarmo a pokud se něco navenek takto jeví, tak to pouze znamená, že peníze tečou jinudy a náklady hraní někdo jiný.

Jak tedy zajistit peníze pro běh přežití svého serveru?

Náklady

Při provozu serveru je nutné uvažovat několik druhů nákladů. Přitom záleží na záměru majitele, zda se snaží vybudovat velký server nebo dokonce celý herní portál, nebo jestli chce prostě provozovat server pro sebe a své přátele a nechává u sebe zdarma hrát i další hráče. Na rozhodnutí majitele závisí pak zda je cílem dosáhnout výkonného a kvalitního technického zázemí nebo jednoduše provozovat běžný domácí server a dohlížet na něj a snažit se ho postupně vylepšovat. Často se pak stává, že někteří majitelé berou zajištění financí jako nutnost a posouvají sebe do role člověka, který peníze musí zajistit. Zapomínají ale na prvotní začátky serverů, které vznikaly jako nízkorozpočtové provozované několika kamarády, a berou provoz serveru jako povinnost. Je na každém jak se s touto úlohou vyrovná a kolik free serverů bude přežívat.

Hosting

Každý server musí být někde fyzicky umístěn a připojen k internetu. Celková měsíční cena za zajištění tohoto zázemí je dána mnoha faktory.

Spotřeba

Může se pohybovat od 50 - 200 W v závislosti na výkonu počítače a spotřebně jeho komponent. V servery naproti domácím počítačům neobsahují výkonné grafické karty a není k nim připojena obrazovka. Ovšem jako server lze použít třeba i obyčejný notebook, jehož spotřeba v klidu může dosahovat i 25 W. Výkon ve Wattech lze přepočítat na Kč/měsíc. Jednotku W/s lze přepočítat na W/měsíc vynásobením 60*60*24*30. Vydělením 1000 dostaneme kW/měsíc. Ovšem na peníze se přepočítávají údaje z kWh, takže kW/h dostaneme podělením 3600. Cena 1 kWh je dána použitým tarifem, ale může být např. 2,5 Kč/kWh, takže při spotřebě serveru např. 100 W nám náklady výjdou 180 Kč/měsíc. Je dobré poznamenat, že výkon ve Wattech udávaný na zdroji říká pouze jaký je max. výkon všech napětových větví zdroje. Přitom všechny větve nebývají využitý naplno, a proto skutečnou spotřebu je nutné změřit některým z domácích spotřebičů elektrické energie.

Připojení k internetu

Připojení k internetu lze nejjednodušeji zajistit přímo doma. Je to nejlevnější cesta, protože internet platíte i když server nemáte. Ovšem většina domácích linek je tzv. asymetrických a mají odchozí rychlost několikanásobně menší než příchozí. Přitom ze serverů tečou data především ven, takže je potřeba si zajistit takovou internetovou linku, která má dostatečnou kapacitu v odchozím směru. Další nevýhodou domácích linek může být obtížné získání veřejné IP adresy a také vyšší odezva sítě daná kapacitou a zatížením linky plus klidovou odezvou danou přenosem dat v síti poskytovatele. Nejčastěji se sleduje odezva vůči českému internetovému uzlu zvanému NIX a odezvu lze v operačním systému zjistit nejčastěji příkazem ping nix.cz.

V případě umístění serveru u specializovaných firem a využití tzv. server housingu lze zajistit prakticky libovolnou kapacitu, minimální odezvu a vysokou spolehlivost samozřejmě za patřičné peníze.

Mnoho mladých začínajících majitelů nesprávně určuje jakou kapacitu má jejich internetové spojení. Většinou uvádějí rychlost síťové karty viditelnou v operačním systému, která bývá nejčastěji 100 Mbit/s nebo 1 Gbit/s. V případě domácích serverů se pak nesprávně orientují podle příchozí rychlosti meřené na některých serverech. Nejdůležitější je však reálná max. odchozí rychlost do českého internetu. Přitom je potřeba počítat zhruba 1-1,5 kB/s (1 kB = 8 kbit) na jednoho hráče v odchozím a 0,3 - 0,5 kB/s v příchozím směru. Tedy např. pokud máte linku 8 Mbit stahování a 512 kbit/s odesílání, tak váš server dokáže utáhnout odhadem 50 hráčů online.

Pronájem prostor

V případě domovu je pronájem prakticky nulový. V případě serverovny je server umístěn v klimatizované místnosti a je započten v celkové ceně.

Fyzický server

Fyzický server může být sestaven ve variantě obyčejného počítače s ATX skříní nebo v serverové variantě v rackové skříni. Pro server jsou podstatné základní komponenty jako základní deska, procesor, paměť a dále pak počítačový zdroj a pevný disk. U všech těchto komponent existují levné a drahé varianty. Je na každém majiteli, aby zvážil své nároky a podle toho zainvestoval odpovídající peníze. Přitom v případě serverovny je žádoucí nasazení kvalitních a spolehlivých komponent, protože v případě potíží by bylo nutné serverovný často navštěvovat. V případě domácího serveru lze opravy i případné vylepšení provést velmi jednoduše.

Software

Kvalitní komerční software může stát nemalé peníze. Pro provoz běžného free serveru však úplně stačí free & open source varianty nabízené zcela zdarma. S použitím free software je pak cena za software prakticky nulová a do nákladů tedy nezasahuje.

Správa serveru

Správa serveru obnáší jeho aktualizaci, průběžnou konfiguraci a vylepšování po stránce software, ale také herní podpora pro hráče, řešení jejich problémů, opravy emulátoru a databáze a také celková podpora vaší herní komunity. Mohlo by se zdát, že toto vše je nutné dělat zadarmo, ale pokud to myslíte se serverem vážně, tak stejně časem zjistíte, že je rozdíl mezi nadšeným amatérským GM a dlouhodobě pracujícím zkušeným GM, který však už na hraní nemá čas a nezbyde než ho za jeho práci platit.

Způsoby získávání financí

Hrazení z vlastní kapsy

V začátku musí tuto variantu využít snad každý. Pak záleží na osobních příjmech např. ze zaměstnání, dotací rodičů nebo z brigád, zda je majitel schopen náklady utáhnout.

Reklama

Na každé webové stránky lze umístit reklamu a nechat server na sebe vydělávat. Pak záleží na navštěvovanosti stránek a na množství reklamy, jak velký příjem z ní může plynout. Navštěvovanost lze zvyšovat nabízením kvalitního a žádaného obsahu. Nevýhodou je pak obsazení místa na stránkách a narušování čistoty a přehlednosti webu. Firem, které nabízí placení za umístěnou reklamu je celá řada.

Sponzor

Získat stálého sponzora není nic jednoduchého. Sponzor může svoji podporu vyjádřit jak finančně, a to opakovaně nebo jednorázově, nebo také např. tím, že poskytne hardware serveru nebo přímo server hosting či housing zdarma. Nejčastějším sponzorem jsou zřejmě internetoví poskytovatelé, kteří v provozu herního serveru vidí další způsob jak se zviditelnit ve formě reklamy a další nabízené služby.

Připojení k existujícímu hernímu portálu

Některé servery postupně začaly nabíze i možnost hrát jiné hry případně se připojily k jiným herním projektům. Spolupráce a přidružení k jinému většímu projektu sice sama o sobě neřeší přísun peněz, ale může přenést tuto zodpovědnost na jinou větší organizaci.

Dobrovolné dotace hráčů

Tento způsob je velmi zajímavý, protože umožňuje hráčům dobrovolně vyjádřit finanační podporu serveru a přitom je tento systém velmi čistý. Nejde o systém něco za něco, i když v konečném důsledku jsou peníze využity při provozu serveru. Placení je možné provést osobním předáním, vložením na účet u přepážky v bance, převodem mezi účty, poštovní složenkou nebo formou mikroplatby SMSkou. Tento systém stál u základu mnoha serverů neboť jde prakticky o to, že se několik kamarádů doluvilo, dali dohromady peníze a společně si založili server.

Výhody ve hře za peníze

Princip spočívá v tom, že za své peníze hráč dostane nějakou výhodu. Může jít o výhodu dlouhodobou jako možnost přístupu do hry i po naplnění kapacity, obnovení svých postav po smazání databáze nebo získání nějakého speciálního artefaktu. Nebo jde o krátkodobou výhodu jako zvýšení úrovně postavy, získání herních peněz či surovin. V určité období začátků free serverů byly populární tzv. V.I.P. účty, které hráčům zajišťovaly za úplatu nějaké dlouhodobé výhody. V obou případech však dochází postupně k určitému nasycení neboť počet hráčů neroste donekonečna a stálí hráči již zaplatili.

Zvýhodňování některých hráčů za peníze také kazí atmosféru a narušuje rovné podmínky pro všechny. Pak záleží na hráčích jestli jsou ochotni platit za něco co můžou jinde dostat zadarmo a je tedy potřeba zvolit správny kompromis mezi tím co vše lze nebo je a není nutné si koupit.

Tento systém se však dostává do diskutabilní roviny, zda nejde již o obyčejné zneužívání cizího duchovního vlastnictví a o komerční provoz. Hlavní však bude hledisko jak velké peníze se na serveru točí a jak je se získanými penězi nakládáno.